Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Elektronisk underskrift för förändringar i attestplanen

Sektionen Ekonomi fortsätter utrullningen av e-underskrifter. Nu införs även e-underskrifter vid ändring av attestplan. Blanketten som ska användas vid ändring är uppdaterad:

Attestplan - mall (XLSX 20 kB)

Blanketten är i Excel-format. Du ska spara om den till PDF och få den underskriven elektroniskt via eduSign. Vi har publicerat en ny rutinbeskrivning som innehåller instruktioner för hur du ska gå till väga:

Attestplan - rutiner vid uppdatering (PDF 275 kB)

Under en övergångsperiod accepterar vi fortfarande den tidigare utskrivna och inskannade blanketten men från den 1 oktober i år är det endast den nya blanketten med e-underskrift som gäller.

Efter att blanketten skrivits under elektroniskt i eduSign diarieför du den och därefter skickar du in den till oss på sektionen Ekonomi via vårt supportformulär, precis som tidigare.

Sektionen Ekonomis supportformulär

På Medarbetarwebben finns information och instruktioner för eduSign:

E-underskrifter (Medarbetarwebben)

Att speciellt tänka på

Filen med den elektroniskt underskrivna blanketten är ett original och ska inte skrivas ut på papper. Attestplanen ska du diarieföra i W3D3 och spara i enlighet med dokumenthanteringsplanen innan du skickar in den till sektionen Ekonomi via supportformuläret.

Blanketter sedan tidigare klara för e-underskrifter

  • Ändring grundkontering lön
  • Inventeringsblanketter anläggningsredovisning