Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

IT-angrepp mot IT-leverantören Dustin

IT-leverantören Dustin har utsatts för ett omfattande IT-angrepp. Detta har resulterat i att flera av deras interna IT-system ligger nere och de kan i dagsläget varken ta emot eller hantera lagda beställningar.

Enligt Dustin är ambitionen att problemet ska vara åtgärdat i början av nästa vecka.

Följande avtal berörs:

  • Apple-produkter
  • Servrar och lagring
  • Licensförsörjning
  • Enklare AV (Advania, Compliq och AVS kan användas som alternativ)
  • Datortillbehör (Advania och Compliq kan användas som alternativ)
  • Datorkomponenter (Advania och Compliq kan användas som alternativ)

Vi beklagar den uppkomna situationen och följer utvecklingen löpande. Vi återkommer med information så snart vi får besked om att Dustin åter kan ta emot och hantera beställningar.

Har du frågor om ovan kan ni vända er till ansvarig upphandlare emir [dot] kurtanovic [at] eken [dot] lu [dot] se (Emir Kurtanovic), 046-222 72 71.